MIESTA

     Zaujímavé miesta v okoli

V blízkom okolí sa nachádza množstvo zaujímavých objektov hodných pozornosti - starobylé skalné obydlia v obci Broglovtsy, banícke mesto Banská Štiavnica, zaradené do zoznamu technologického dedičstva UNESCO, mestá Banská Bystrica a Nitra. V panstve Antol môžete navštíviť poľovnícke múzeum a v meste Zvolen môžete preskúmať starobylé kostoly a hrady. Ak ste pripravení na dlhšie výlety, odporúčame vám navštíviť najkrajšie Európske hlavné mestá-Budapešť (100 km), Bratislavu (170 km) a Viedeň (220 km).

dudince-poolday
MESTO

RÍMSKE KÚPELE V DUDINCIACH. 

Rozsiahla travertínová Terasa, ktorá vznikla kombináciou niekoľkých klastrov. Jedno z týchto miest bolo zachránené. Zaujímavé je, že rímski vojaci vykopali 32 umelých bazénov (odtiaľ názov). Bazény patrili vrchným veliteľom a ich vojakom. Eto "prírodné kúpele" sa používali aj ako verejné kúpele.


Až do roku 1958 bol aktívny prítok minerálnej vody do bazénov.  Ale od okamihu, keď zdroj zmenil svoj smer, bazény začali zarastať vegetáciou. Napriek tomu zostáva atraktívny pre svoj historický význam.  K dnešnému dňu sa zachovalo 32 bazénov, ktoré sú kultúrnou pamiatkou.

MESTO

SVÄTÝ ANTON ( ST. ANTON). 

Ľudia, ktorí navštívia Štiavnicu, občas nevykonajú prehliadku v St. Anton, predtým známeho ako Antol. Dedina sa nachádza vo vzdialenosti 4 km od mesta Banská Štiavnica a skrýva skutočný poklad.

MESTO

SEBECHLEBY. 

Zvláštna dedina Sebehleby sa nachádza na úpätí Štiavnických vrchov. Prvá zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1135. Jedná sa o typickú vinohradnícku dedinu. Toto miesto je vždy šťastné, že privíta turistov, ktorí spolu s exkurziou do miestnej múzejnej expozície môžu ochutnať tradičné národné jedlá, dobré víno. Každý rok koncom septembra alebo začiatkom októbra sa v obci Sebechleby organizuje Festival mladého vína.

MESTO

ZVOLEN. 

Bývalé kráľovské mesto a zároveň centrum regiónu rieky Gron očarí svojich návštevníkov pamiatkami a hlavnými kontrolnými miestami (Zvolenský hrad zo 14. storočia, Pustý hrad, kostol sv. Alžbety, Finkova kúria, Múzeum dreva a výrobkov z dreva).


MESTO

BANSKÁ ŠTIAVNICA. 

Tento poklad histórie už dávno prekročil hranicu národného významu, keď bol koncom roka 1993 zaradený do Zoznamu svetového a prírodného dedičstva UNESCO na číslo 400. Má nenahraditeľný historický význam, priťahuje neustály záujem turistov ako moderné kultúrne a masové centrum plné netradičných a jedinečných spoločenských podujatí.


Príjemnú únavu prinesie každému milovníkovi historických expozícií, ktorým ponúka skutočne bohatý program inšpekcií, ale jej ruky sú otvorené aj pre stretávanie sa s ďalšími návštevníkmi zaujímajúcimi sa o šport alebo umenie. Samotné mesto, ako aj jeho prírodné a technické atrakcie v najbližšom okolí, ponúkajú pestrú škálu trávenia voľného času v zimnom aj letnom období.


Medzi najznámejšie atrakcie Štiavnice patria Starý a Nový zámok, Klopačka, Kostol sv. Kataríny, radnica, Námestie sv. Trojice a Kalvária, umiestnené v priestore charakteristickej prírody. Malebné mestečko je plné historickej atmosféry a návštevníkom má vždy čo ponúknuť, aj keď ho navštívia znova.

MESTO

KRUPINA. 

Okresné mesto Krupina, patriace k najstarším mestám na Slovensku, sa nachádza na rozhraní Krupinskej nížiny a Štiavnických vrchov v nadmorskej výške 269 m v údolí rieky Krupinica. Jeho história sa datuje do obdobia 12.storočia. Mesto zohralo dôležitú úlohu počas protitureckých bitiek, pretože dominanta mesta - Strážna veža, ktorá sa nad ňou týči - nám dnes pripomína. Obyvatelia mesta boli v minulosti často testovaní požiarmi, morovými epidémiami a prírodnými katastrofami. K najkrajším objektom mesta patria katolícke a Evanjelické kostoly nachádzajúce sa v centre mesta.

MESTO

HRUŠOV. 

Sa nachádza južne od Krupinskej doliny neďaleko mesta Veľký Krtiš. Charakteristické pre toto osídlenie sú farmy a pieskové pivnice, ktoré sa dodnes používajú na skladovanie vína. V Hrušove sa každoročne v auguste organizuje veľmi populárne podujatie Hontianska Paráda.